
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 26.19 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Circuit Type | DPDT |
| Packaging | Tray |
| Depth | 26.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Current Rating | 4 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Orientation | Right Angle |
| Actuator Length | Flush |
| Throw Configuration | DPDT |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Switch Function | On-On (Line Voltage Selector) |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 10 kcycles |
| Actuator Material | Glass, Polyester |
| Actuator Type | Screwdriver Slot |
| Termination Style | PC Pin |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$6.13925
Ext.Price$6.13925
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.13925 | $6.13925 |
| 10 | $5.31339 | $53.13390 |
| 25 | $4.77478 | $119.36950 |
| 50 | $4.62247 | $231.12350 |
| 100 | $4.47502 | $447.50200 |
| 300 | $4.33227 | $1299.68100 |
| 500 | $4.19408 | $2097.04000 |
| 1000 | $4.06029 | $4060.29000 |
| 3000 | $3.93077 | $11792.31000 |
| 5000 | $3.80529 | $19026.45000 |
